Gwarancja najmu – sposób na spłatę kredytu hipotecznego

Stosunkowo niedawno pojawiła się na rynku nieruchomości nowa usługa pod nazwą „Najem Gwarantowany”. Home Broker, znany pośrednik w handlu nieruchomościami, świadczy ją także dla klientów indywidualnych. Nawet, jeżeli nie uda znaleźć się najemcy i mieszkanie będzie stało puste, umowa zobowiązuje pośrednika do płacenia właścicielowi nieruchomości co najmniej 80% kwoty miesięcznego najmu.

Mieszkania z rynku pierwotnego zakupione za kredyt hipoteczny mogą być rentowną inwestycją. Takiego zdania są firmy oferujące Najem Gwarantowany. Jeżeli klient zakupił nowe mieszkanie w dobrej lokalizacji, to istnieje duża szansa, że pieniądze uzyskane z najmu pokryją nie tylko raty kredytu, ale również wszystkie opłaty związane z jego utrzymaniem, jak czynsz, podatek, ubezpieczenie i media. Korzystając z usług pośrednika mamy pewność, że nawet w okresie, gdy mieszkanie będzie stało puste do naszej kieszeni wpłynie ustalona, gwarantowana suma pieniędzy. W przypadku Home Broker sięga ona 80% kwoty najmu. Właśnie owa gwarancja jest bardzo korzystnym rozwiązaniem dla osób, które spłacają kredyty hipoteczne i nie mogą dopuścić do sytuacji, w której przez kilka miesięcy mieszkanie nie przynosi żadnych dochodów.

Pośrednik ustala cenę za wynajem mieszkania na takim poziomie, aby najemca pokrył wszelkie koszty związane z mieszkaniem, kredytem oraz jego własną prowizję. Znalezienie najemcy jest zadaniem pośrednika. Osoby decydujące się na wynajem są sprawdzane pod względem wypłacalności w KRD i muszą zostać zaakceptowane przez właściciela lokalu. Home Broker zaleca korzystającym z usługi właścicielom nieruchomości podpisywanie umowy najmu okazjonalnego, która daje możliwość usunięcia najemcy z mieszkania w przypadku niepłacenia przez niego czynszu.

Nie każde mieszkanie kwalifikuje się do „wynajmu gwarantowanego” z punktu widzenia firm pośredniczących. Wybierają one tylko niektóre lokale, spełniające sztywne kryteria. Home Broker wybiera lokale, które są w stanie wypracować około 5 – procentową stopę zwrotu. Nie tylko lokalizacja, rodzaj inwestycji czy rozkład pokoi, ale również standard wykończenia musi odpowiadać ustalonym wymogom. Dlatego pośrednicy oferują często pomoc w aranżacji mieszkania oraz zniżki na wskazane materiały wykończeniowe.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *