Jak zwiększyć zdolność kredytową?

Osoby noszące się z zamiarem zaciągnięcia kredytu hipotecznego muszą zdawać sobie sprawę z tego, że bank bardzo dokładnie przeanalizuje ich zdolność kredytową. Nam samym niejednokrotnie się wydaje, że nie powinniśmy mieć z tym żadnych problemów, po czym spotyka nas nieprzyjemna niespodzianka – bank odrzuca nasz wniosek. Na zdolność kredytową wpływa bowiem wiele rozmaitych czynników – o wielu spośród nich często nie pamiętamy. Nierzadko też zapominamy o tym, iż istnieją różne sposoby mające na celu poprawę zdolności kredytowej.

Zredukuj zadłużenie

Bardzo wiele zyskamy, jeśli jeszcze przed złożeniem wniosku pozbędziemy się wszelakich zobowiązań o charakterze kredytowym. Tyczy się to nie tylko spłacanych przez nas kredytów, ale także debetów na kontach oraz kart kredytowych. Często jest tak, że mamy przyznany debet na koncie bądź kartę kredytową, ale z tych produktów nie korzystamy. Wychodzimy więc z założenia, że i bank nie będzie brał ich pod uwagę – nic bardziej mylnego. Tak więc w miarę możliwości pozbądźmy się długów lub je zredukujmy. Jeżeli nie dysponujemy odpowiednią ilością pieniędzy, zastanówmy się nad konsolidacją zobowiązań. Możemy na tym zyskać. Jeżeli zdecydujemy się na zaciągnięcie kredytu z innym kredytobiorcą, też może nam to sporo dać – najlepiej, jeśli będzie to osoba posiadająca stałe dochody na wysokim poziomie, zatrudniona w takim sektorze gospodarczym, który jest uważany za stabilny. Przy tej okazji warto nadmienić, iż banki przychylniejszym okiem patrzą na osoby będące w związkach małżeńskich, gdyż w ich opinii czyni je to bardziej wiarygodnymi klientami. Tak więc stan cywilny również ma znaczenie przy ocenie naszej zdolności kredytowej.

Zadbaj o historię kredytową

Zdarza się i tak, że pomimo braku zadłużenia nasza zdolność wciąż jest za niska. Wówczas dobrym rozwiązaniem jest poszukanie dodatkowego źródła dochodów lub poproszenie w pracy o podwyżkę. Nie wolno także zapominać o pewnej szalenie istotnej kwestii, do której często nie przykładamy żadnej wagi. Chodzi mianowicie o naszą historię kredytową. Wcale nie jest tak, że fakt, iż do tej pory nie mieliśmy na swym koncie żadnych zobowiązań kredytowych czyni nas w oczach banku wiarygodnymi klientami. Brak historii kredytowej często powoduje odmowę przyznania nam kredytu, gdyż bank nie ma podstaw do oceny naszej wiarygodności. Tak więc przymierzając się do zaciągnięcia kredytu hipotecznego, powinniśmy o ten aspekt zadbać z wyprzedzeniem. Nie trzeba naturalnie podejmować się nie wiadomo jakich zobowiązań – nawet nieduży kredyt ratalny może nam bardzo pomóc.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *