Jakie dokumenty do kredytu?

Uzyskanie kredytu hipotecznego wiąże się z załatwieniem szeregu formalności – potrzebnych jest tu wiele dokumentów, skompletowanie których zajmuje trochę czasu. Rzecz jasna każdy bank posiada swoje własne procedury, niemniej jednak wymienić można takie dokumenty, które wymagane są wszędzie. Na temat tej kwestii należy uzyskać szczegółowe informacje.

Potwierdzenie tożsamości i dochodów

Wymagane dokumenty podzielić można na kilka grup. Pierwszą z nich stanowią te potwierdzające tożsamość klienta – niezbędny będzie dowód osobisty plus drugi dokument ze zdjęciem (może być to paszport, prawo jady etc.). Grupa druga to dokumenty potwierdzające źródło oraz wysokość dochodów. W najlepszej sytuacji są tutaj osoby posiadające stałą umowę o pracę – banki patrzą na nie przychylniejszym okiem. Potrzebne jest zatem zaświadczenie o zarobkach (należy pamiętać, że ważne jest ono jedynie przez miesiąc). W stosunku do osób pracujących w oparciu o umowy cywilnoprawne bądź prowadzących działalność gospodarczą wymagania są większe. Z wymaganych w tym zakresie dokumentów należy wymienić m. in. umowę o współpracy, rachunki potwierdzające uzyskiwanie dochodów od przynajmniej roku, zaświadczenie o braku zaległości wobec ZUS-u i urzędu skarbowego. W przypadku prowadzenia samodzielnej działalności gospodarczej są to ponadto: decyzja o przyznaniu NIP-u i REGON-u, dokumenty umożliwiające ustalenie wysokości dochodu za ostatnich 12 miesięcy. Nierzadko banki wymagają też wyciągów z kont i kart kredytowych (prywatnych i firmowych) za ostatnie 3 miesiące lub 6 miesięcy.

Dokumenty dotyczące nieruchomości

Trzecia grupa dokumentów to te mające związek z nieruchomością. Tu wiele zależy od rodzaju nieruchomości – czy kupujemy ją na rynku pierwotnym czy wtórnym, czy też może sami ją budujemy. W tym obszarze wymienić można mnóstwo dokumentów: umowa kupna, akt notarialny, oświadczenie ze spółdzielni mieszkaniowej (mówiące o tym, że dana nieruchomość nie jest obciążona żadnymi zaległościami finansowymi), oświadczenie o księdze wieczystej, potwierdzenie o prawie własności posiadanym przez osobę zbywającą nieruchomość.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *