Kredyt hipoteczny – problemy ze spłatą

Kredyt hipoteczny to produkt długoterminowy. Nawet jeśli w chwili zawierania umowy jesteśmy pewni, że poradzimy sobie z jego spłatą, to tak naprawdę nigdy nie wiemy co przyniesie nam życie. Niespodziewane wypadki losowe mogą nam bardzo skomplikować codzienne  życie, nie mówiąc już o spłacie kredytu hipotecznego. Co robić, gdy wiemy, że nie podołamy spłacie kredytu hipotecznego według ustalonego przez bank harmonogramu?

Najważniejsze w przypadku problemów ze spłatą kredytu hipotecznego jest to, aby nie zostawiać sprawy własnemu biegowi. Musimy zareagować w odpowiednim momencie, żadnym wstydem nie będzie poinformowanie banku o naszych problemach finansowych. Banki doskonale wiedzą, że takie sytuacje mogą się zdarzyć i zazwyczaj są przygotowane na to, aby pomóc klientowi uporać się ze spłatą kredytu hipotecznego.

Całkiem inne będzie podejście banku do osoby, która uprzedzi o możliwym zaleganiu w spłacaniu rat, niż do osoby, która od miesięcy nie reguluje zobowiązań wobec banku i w dodatku unika kontaktu z jego przedstawicielem. W drugim przypadku sprawa najczęściej kończy się w sądzie i kredytobiorca znajduje się w naprawdę ciężkiej sytuacji. W skrajnych przypadkach może się skończyć nawet utratą kredytowanej nieruchomości i wizytą komornika.

Pamiętajmy zatem, że najważniejszą sprawą jest poinformowanie banku o naszych problemach.

Co bank może nam zaoferować w celu ułatwienia spłaty kredytu?

  • Najprostszym rozwiązaniem jest obniżenie wysokości rat kredytowych, co oczywiście wydłuża okres kredytowania.
  • Jeśli zdolność kredytowa kredytobiorcy nie pozwala na dalsze spłacanie zobowiązań, to do umowy kredytowej mogą zostać włączeni na pewien czas inni współkredytobiorcy.
  • Inną możliwość jest ustalenie tymczasowego okresu zwanego karencją. Jest to okres przez jaki kredytobiorca może płacić jedynie same odsetki (zamiast całej raty).
  • Możemy również złożyć wniosek o czasowe całkowite wstrzymanie spłaty kredytu.

Oczywiście w większości przypadków takie rozwiązania będą wymagały zmiany umowy kredytowej, co zazwyczaj wiąże się z pewnymi dodatkowymi opłatami.

Sprawę naszych problemów  finansowych w pewnych przypadkach może rozwiązać posiadanie różnego rodzaju ubezpieczeń kredytu hipotecznego, na przykład od utraty pracy, czy ubezpieczenia na życie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *