Pożyczka hipoteczna czy kredyt gotówkowy?

Zastanawiasz się jak sfinansować zakup samochodu, zyskać środki na inwestycje kapitałowe lub na własną działalność gospodarczą? Wielką pomocą może okazać się mało jeszcze popularna na rynku pożyczka hipoteczna. Pożyczki tego typu to obecnie zaledwie niespełna 5% wszystkich produktów hipotecznych.

Pożyczkę hipoteczną można zaciągnąć na dowolny, niemieszkaniowy cel, a spłatę rat rozłożyć nawet na dowolną liczbę lat, od kilku nawet do 30. Tak długi okres spłaty gwarantuje, że miesięczne raty nie będą czynić wielkiego spustoszenia w domowym budżecie. Oprocentowanie waha się w granicach od kilku do kilkunastu procent. Z drugiej strony im dłużej będziemy spłacać pożyczkę, tym więcej odsetek oddamy bankowi. Pożyczki hipoteczne są udzielane przez banki zwykle do wysokości 50-70 % wartości nieruchomości. Wycenę można przeprowadzić na własną rękę zatrudniając rzeczoznawcę z uprawnieniami. Często jednak wszelkie formalności załatwia za nas bank, w którym staramy się o pożyczkę.

Mimo iż jest to bardzo tani produkt kredytowy, o niskim oprocentowaniu, Polacy są raczej ostrożni w podejściu do niego. Dzieje się tak dlatego, że wymaga on zastawu hipotecznego w postaci mieszkania lub domu. Podświadomy lęk przed hipoteką skutecznie zniechęca wiele osób do pożyczek pod zastaw mieszkania. Zawsze bowiem istnieje ryzyko utraty zastawionej nieruchomości. To z kolei sprawia, że chętniej sięgamy po droższe kredyty gotówkowe, które nie wymagają jednak takiego zabezpieczenia.

Jeżeli zdecydujemy się zaciągnąć kredyt gotówkowy, to w pierwszej kolejności należy dokładnie zapoznać się z warunkami dotyczącymi oprocentowania.

Jeśli więc przykładowo pożyczymy od banku 10 tys złotych na okres 3 lat z oprocentowaniem rzeczywistym ok. 15 %, to miesięczna rata wyniesie ok. 340 złotych. Prezentowany przykład to jednak bardzo korzystna oferta, bo w przypadku kredytu gotówkowego musimy liczyć się z wysokim oprocentowaniem rzeczywistym, które na polskim rynku waha się średnio w granicach od kilkunastu do trzydziestu kilku procent.

Trzeba również zorientować się jaką prowizję pobiera wybrany bank, czy należy wykupić obowiązkowe ubezpieczenie kredytu gotówkowego i jaka jest opłata w przypadku jeśli wcześniej chcielibyśmy go spłacić. Warianty są tutaj bardzo zróżnicowane w zależności od oferty konkretnego banku. Może się zdarzyć, że ubezpieczenie kredytu nie jest wymagane, ale w przypadku jego braku, oprocentowanie podwyższone zostaje o kilka procent. W niektórych bankach dodatkowe koszty wcześniejszej spłaty dotyczą tylko kredytów gotówkowych przekraczających pewną kwotę, np. 80 tys. PLN w mBanku. Poza tym, jeśli zapisane jest to w umowie kredytowej, to oprocentowanie może ulegać zmianie, jeśli zmieniona zostanie stopa WIBOR. Jeżeli bank oferuje specjalne prezenty za wzięcie kredytu, to przeanalizujmy uważnie, czy przypadkiem nie zapłacimy za ten prezent w postaci dodatkowego, obowiązkowego ubezpieczenia lub w inny sposób.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *