Sprzedaż nieruchomości – jak się przygotować?

Sprzedaż domu lub mieszkania to bardzo ważna czynność, do której należy się bardzo odpowiednio przygotować, aby dobrze można było sprzedać nieruchomość. Przede wszystkim na samym początku należy skompletować wszystkie potrzebne do sprzedaży dokumenty. W zależności od formy prawnej, będziemy potrzebowali innych dokumentów.

Jeżeli sprzedawane mieszkanie posiada spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, to potrzebny będzie przydział ze spółdzielni lub umowa o przekształcenie spółdzielczego prawa lokatorskiego do lokalu mieszkalnego na spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu.

Jeżeli mieszkanie zostało nabyte w drodze dziedziczenia to dodatkowo należy posiadać postanowienie sądu o nabycie spadku lub wypis aktu poświadczenia dziedziczenia. W niektórych przypadkach konieczne jest również zaświadczenie z urzędu skarbowego o zapłacie podatku od spadków i darowizn. Jeżeli lokal ma założoną księgę wieczystą to potrzebny będzie odpis zwykły z księgi lub jej numer. Co prawda mieszkania spółdzielcze nie muszą posiadać księgi wieczystej, ale warto jest ją założyć.

Należy pamiętać o tym, że większość osób nabywających lokal korzysta z kredytu co wiąże się z kolei z ustanowieniem hipoteki, którą wpisuje się do księgi wieczystej.

Kolejna ważna sprawa, jeśli chodzi o sprzedaż nieruchomości,  to przygotowanie dokumentów, które będą potwierdzały miesięczne opłaty związane z utrzymaniem lokalu, jak: czynsz, opłata za światło, itp. Ważne są również koszty związane z remontem, który ewentualnie był przeprowadzony w lokalu. W tym wypadku ważne będą różne faktury potwierdzające poniesione koszty. Wszystkie te dokumenty ułatwią zdecydowanie sprzedaż mieszkania.

Należy także pamiętać o tym, że łatwiej jest sprzedać lokal, który nie jest zadłużony. Jeśli jednak jest jakieś zadłużenie to lepiej jest wcześniej o tym fakcie poinformować bank, ponieważ w momencie sprzedaży część zapłaty pójdzie na zlikwidowanie długu.

Przygotowując mieszkanie do sprzedaży należy pamiętać o dokonaniu podstawowych napraw w lokalu, jak na przykład usunięcie takich usterek, jak: niedomknięte drzwi, cieknący kran, uszczelnienie okien itp. W przeciwnym wypadku nabywca może żądać obniżki ceny mieszkania. Oczywiście lokal powinien być posprzątany, odświeżony. Jeżeli do lokalu jest przypisana piwnica, komórka, garaż, czy też jakieś inne miejsce, to nie można zapomnieć również o ich opróżnieniu i posprzątaniu. Ważne jest także, żeby ich stan prawny był uregulowany.

Bardzo często kiedy sprzedaje się mieszkanie, to pozostaje pytanie, czy lepiej jest sprzedać samemu, czy z pomocą pośrednika? Przeważnie na początku każdy próbuje zrobić to sam, ale po pewnym czasie kiedy nie dochodzi do sprzedaży, to wtedy zwykle myśli się o podpisaniu umowy z pośrednikiem. Plusem takiej umowy jest to, że większość obowiązków związanych ze sprzedażą, z kompletowaniem dokumentów, z poszukiwaniem kupujących spada na pośrednika. Minusem jest natomiast fakt, że pieniędzmi ze sprzedaży musimy podzielić się z pośrednikiem, który za swoją pracę pobiera prowizję w wysokości od 1,5 do 3% kwoty uzyskanej ze sprzedaży.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *