Większość Polaków marzy w o własnym domu, czy mieszkaniu, jednak ich możliwości finansowe, często są zbyt skromne, aby spełnić to marzenie. Dlatego decydują się na długoterminowe zobowiązanie, jakim jest kredyt hipoteczny. Jak wybrać odpowiednią ofertę kredytową i dostosować spłatę do swoich możliwości?

Kredyt hipoteczny a zakup nowego domu?


Jeśli planujesz zakup nieruchomości, to na pewno śledzisz ten rynek i jesteś zorientowany w cenach. W zależności od naszych możliwości finansowych i zdolności kredytowej możemy otrzymać określoną wysokość kredytu. Ceny kształtują się różnie, w zależności od lokalizacji i wielu innych czynników. Warto przejrzeć oferty dalsze od centrum i szukać w mniej atrakcyjnych dzielnicach, czy nawet pod miastem. Będziemy zaskoczeni, że nowe domy Łomianki, Józefów, czy w podwarszawskiej Wesołej mogą być dużo tańsze i będziemy mogli sobie pozwolić nawet na większy dom w tej cenie.

Kredyt hipoteczny, a zdolność kredytowa

Banki dokładnie sprawdzają naszą zdolność kredytową. Kredyt hipoteczny to długoterminowe zobowiązanie, które wymaga dokładnej analizy i oceny ryzyka, a jak wiadomo, bank pragnie ograniczyć ją do minimum. Musimy liczyć się także z faktem, że zostaniemy sprawdzeni w Biurze Informacji Kredytowej i jeśli widniejemy tam, jako niepewny płatnik, raczej nie otrzymamy kredytu. Taki status to dla banku jasna informacja, że jesteśmy niewiarygodni. W skład zdolności kredytowej wchodzi wiele składowych, które bank krok po kroku analizuje. Bierze pod uwagę nasze comiesięczne wpływy na koncie osobistym, wiek, rodzaj umowy i wykonywany zawód, ilość osób stanowiących gospodarstwo domowe, czy historię kredytową. Co ważne, nad zdolnością kredytową możemy pracować i zwiększać jej atrakcyjność wobec banku.

Jak wybrać najlepszą ofertę?

Z pomocą przychodzą nam doradcy finansowi, którzy przeprowadzą nas przez zawiłości bankowych przepisów. Dodatkowo możemy skorzystać z rankingu kredytów hipotecznych, gdzie pokazują się najciekawsze oferty kredytowe. Śledzenie ofert przez pewien czas nauczy nas, na co warto zwracać uwagę i pokaże trendy, które od lat kształtują się na rynku. Takie działania mogą być szczególnie przydatne dla osób, które nie mają odpowiedniej wiedzy. Warto pamiętać, że nie wszystkie promocyjne oferty takie rzeczywiście są i wystarczy dokładnie je sprawdzić, aby odkryć ukryte koszty pośrednie, o których nie myśleliśmy w początkowej fazie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *