Zdolność kredytowa jest dla kredytobiorcy podstawowym warunkiem udzielenia kredytu hipotecznego. Jest ustalana na podstawie wielu elementów, związanych z sytuacją finansową kredytobiorcy oraz jego warunków życiowych. Przed wzięciem kredytu warto zatem popracować nad swoją zdolnością, aby w momencie złożenia wniosku kredytowego, była ona jak najwyższa.

Jak zwiększyć swoje szanse na kredyt hipoteczny na mieszkanie? Poniżej wypisujemy wszystkie znane nam sposoby na poprawienie zdolności kredytowej przed wzięciem kredytu hipotecznego, wszystkie są sprawdzone w praktyce.

Jeśli posiadasz karty kredytowe, zlikwiduj je

Może wydawać ci się, że ich potrzebujesz, ale doświadczenie pokazuje, że jest to naciągana teoria – w rzeczywistości nawet osoby z niewielkimi dochodami doskonale radzą sobie bez karty kredytowej, a jej posiadanie znacząco obniża zdolność kredytową. Warto zatem pomyśleć o zamknięciu wszystkich kart kredytowych przed wzięciem kredytu hipotecznego.

Jeśli posiadasz debet w koncie (kredyt odnawialny), zamknij go

Kredyt odnawialny jest zwykle rzadko używany, a jego posiadanie obniża zdolność kredytową. Przyjęło się szacować, że obniża zdolność kredytową o kwotę najwyższego możliwego debetu, tzn. jeśli debet na koncie kredytobiorcy może wynosić np. 2000zł, to o 2000zł mniejszy kredyt hipoteczny otrzymasz niż osoba o tych samych warunkach finansowych, ale bez kredytu odnawialnego.

Sprawdź co obciąża Twoją pensję

Posiadasz ubezpieczenie grupowe? Dodatki „kafeteryjne”, które odejmują nieznaczne kwoty z Twojego wynagrodzenia? Pożyczki z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych? Najlepiej pozbyć się ich wszystkich (nawet tymczasowo) na kilka miesięcy przed wzięciem kredytu hipotecznego. Po jego otrzymaniu, można wszystkie te benefity przywrócić.

Weź niewielki kredyt gotówkowy

To nie żart, tzw. pozytywna historia kredytowa, czyli spłacone bezproblemowo kredyty w przeszłości, będą bardzo dobrą rekomendacją dla banku. Mając „doświadczonego kredytobiorcę” bank chętniej udzieli mu kredytu (oszacuje wyższą zdolność kredytową) niż dla kogoś, kto kredyt bierze pierwszy raz. Pamiętaj jednak, żeby ten niewielki kredyt wziąć odpowiednio wcześniej (najlepiej 6-12 miesięcy przed wzięciem kredytu) i pod żadnym pozorem nie spóźnić się ze spłatą choćby jednej raty!

Sprzedaj samochód, ogranicz wydatki na mieszkanie

Samochód to dla Ciebie sposób na przemieszczanie się, ale dla banku wyłącznie koszt, który powiększa miesięczne wydatki i to niemało. Średnia miesięczna kwota wydawana przez Ciebie na benzynę (a bank pozna ją np. analizując Twoją historię konta) zostanie odjęta od Twoich miesięcznych dochodów przy szacowaniu zdolności kredytowej. Również wynajmowanie mieszkania, jeśli wynajmujesz, stanowi koszt utrzymania dla banku – ważne jest, żeby był to koszt jak najmniejszy.

Znajdź lepszą pracę

Mimo, że jest to oczywiste, często o tym zapominamy, a wręcz boimy się zmieniać pracę przed wzięciem kredytu. Bez obaw – jeśli tylko zachowamy ciągłość zatrudnienia i dochodów, bank nie zwróci uwagi na zmianę pracodawcy, a wyższy dochód uwzględni przy szacowaniu zdolności kredytowej.