Zaciągnięcie kredytu hipotecznego wiąże się z szeregiem dodatkowych kosztów, niektóre z nich, takie jak oprocentowanie są jawne i mamy świadomość ich istnienia od samego początku, ale większość dodatkowych opłat związanych z pożyczką hipoteczną, to tak zwane koszty ukryte.

Na dobry początek

Zanim bank udzieli nam właściwej pożyczki czeka nas opłacenie wszystkich kosztów wstępnych. Co się na nie składa? Przede wszystkim jest to prowizja, która wynosi od 1% do 2% wartości kredytu. Jej wysokość uzależniona jest od banku oraz często od naszych zdolności negocjacyjnych. Niekiedy banki organizują okresy promocyjne, podczas których oferują udzielenie kredytów hipotecznych bez pobierania prowizji. Ma to na celu zwiększenie liczby klientów, którzy zwabieni dobrą ofertą w przyszłości polecą dany bank swoim znajomym. Jeszcze do niedawna banki pobierały opłaty za sam fakt rozpatrzenia wniosku o udzieleniu kredytu hipotecznego. Dzisiaj odchodzi się już od tej praktyki, a być może jej wysokość jest po prostu doliczana do innego typu opłat. Jeśli zachodzi konieczność wyceny nieruchomości, to musimy się przygotować na wydatek nawet i 2 tysięcy złotych związany z przeprowadzeniem tej procedury.

Odsetki

Odsetki stanowi suma kosztów poniesionych z tytułu użytkowania kredytu. W głównej mierze składa się na nią oprocentowanie kredytu, które zależy od banku oraz od waluty w jakiej zaciągamy kredyt, a mianowicie czy są to złotówki, czy franki szwajcarskie. Na wysokość oprocentowania klient nie ma żadnego wpływu. Za to negocjować warto inny czynnik wpływający na wysokość odsetek, a mianowicie marżę banku. Jeśli bierzemy kredyt we frankach szwajcarskich, to musimy pamiętać o możliwości wystąpienia niekorzystnego dla nas kursu podczas spłaty kredytu. Nadwyżka, którą musimy dopłacić z tego powodu, to tak zwany spread walutowy.

Ubezpieczenia

Całkowity koszt ubezpieczenia kredytu związany jest z trzema jego rodzajami. Pierwszy z nich to ubezpieczenie pomostowe. Jest to ubezpieczenie kredytu na okres wstępny, czyli od chwili uzyskania kredytu hipotecznego, aż do momentu, w którym hipoteka zostanie ustanowiona jako prawne zabezpieczenie kredytu. Jego wysokość zależy od wartości udzielonego kredytu. Drugim rodzajem ubezpieczenia jest tak zwane ubezpieczenie niskiego wkładu własnego. O co chodzi? Otóż jeśli chcemy uzyskać kredyt pokrywający w 100% wartość nieruchomości, czyli jeśli nie posiadamy żadnego wkładu własnego w gotówce, to jest to obowiązkowe ubezpieczenie będące zabezpieczeniem dla banku. Ubezpieczenie tego typu zawierane jest co kilka lat, na przykład co pięć, albo co trzy w zależności od wymogów banku. Jeśli nasz wkład własny wynosi przynajmniej 20% (najczęściej tyle wymagają banki) to ubezpieczenie niskiego wkładu własnego nie jest obowiązkowe. Ostatnim rodzajem ubezpieczenia jest ubezpieczenie na życie od nieszczęśliwych wypadków, które jest obligatoryjne. Często zdarza się tak, że gdy klient decyduje się na jego wykupienie, to istnieje duża szansa obniżenia innych opłat, na przykład prowizji.