Bank Światowy podał raport, z którego wynika, że w 2020 roku o około 20 procent spadną transfery pieniężne, które są istotnym źródłem finansowania dla krajów rozwijających. Taka tendencja stanowi wynik pandemii COVID-19 i istotnie wpłynie na migrację pieniędzy.

Pandemia COVID-19 a transfery pieniężne

Nie każdy wie, że pracownicy, którzy pracują za granicą, wysyłają do swojego kraju pochodzenia nawet jedną trzecią swoich zarobków. Takie wpływy stanowią nawet jedną trzecią gospodarki ubogich państw i stanowi ważne wpływy. Ten spadek spowodowany jest spadkiem dochodów i spadkiem zatrudnienia pracowników migracyjnych. Recesja gospodarcza, którą zapoczątkowała pandemia koronawirusa, wywoła poważne konsekwencje dla możliwości przesyłania pieniędzy do kraju pochodzenia. 

Kwarantanna a transfery pieniężne

Trzeba mieć na uwadze, że środki zastosowane przez państwa, aby ograniczyć rozprzestrzenianie się COVID-19 mają na celu powstrzymanie pandemii, przełożyło się na spadek aktywności we wszystkich sektorach gospodarki. Szczególnie poważna jest sytuacjach biednych krajów, gdyż transfery pieniężne zyskają jeszcze większe znaczenie dla rozwoju gospodarki. Z raportu Banku Światowego wynika, że spadek inwestycji zagranicznych może wynosić nawet o 35%, powodując poważny kryzys. Trzeba pamiętać, że tanie przekazy pieniężne do Polski i innych biedniejszych krajów stanowią siatkę bezpieczeństwa dla wielu rodzin, których członek przebywa w celach zarobkowych za granicami kraju. 

Pandemia COVID-19 a pracownicy migracyjni

Trzeba mieć na względzie, że pracownicy migracyjni są niezwykle narażeni na utratę dochodów, dzieje się tak, gdyż pracują w sektorach, które najbardziej są dotknięte przez pandemię. Pracują jako pracownicy sezonowi w turystyce, transporcie, gastronomii, hotelarstwie, handlu hurtowym, czy detalicznym. Ze względu na status, pracownicy migracyjni mogą być również wykluczeni z pomocy programów rządowych w związku z pandemią wirusa i pozbawieni opieki zdrowotnej, a ze względu na zamknięte granice, mogą mieć również trudność z powrotem do kraju.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *